מה זה אומר קובלנה פלילית?

קובלנה פלילית היא למעשה הליך שבו כל אזרח במדינת ישראל יכול להניע מהלך פלילי כנגד אזרח אחר שפגע בו בדרך זו או אחרת. רוב העבירות הפליליות מיוצגות על ידי המדינה והיא זו שנקראת התובעת. במקרה של קובלנה פלילית, האזרח הוא זה שמניע את התביעה ללא מעורבות של רשויות החקירה והתביעה.  

מהם העקרונות המושתתים בקובלנה פלילית?

  1. בעת קובלנה פלילית של אזרח, רשויות החקירה והתביעה יכולים להגיש כתב אישום במגביל ולנהל חקירה נוספת.
  2. הקובלנה הפלילית מאפשרת לאזרח לנקוט צעדים מבלי להתלונן במשטרה על כך.
  3. אפשר להגיש קובלנה פלילית גם אם רשויות החוק אינן תומכות בכך.
  4. גם אם אין ראיות, ניתן להגיש את הקובלנה הפלילית.

 

מי אחראי לנהל קובלנה פלילית?

קודם כל האזרח המתלונן הוא זה שמנהל את הרצון לקובלנה פלילית כנגד אדם אחר והוא יכול להיעזר בעורך דין מטעמו לצורך ניהול קובלנה פלילית. עורך דין לקובלנה פלילית יכול להיות בצד הקובל והוא כמובן יכול להיות גם בצד הנגדי של האזרח הנאשם.

באילו עבירות ניתן להגיש קובלנה פלילית?

בשל היכולת לנצל לרעה את התחום של קובלנה פלילית, הרי שבחר המחוקק להגביל את העבירות שבהם ניתן להגיש קובלנה כזה. לכן, יש מספר עברות ספציפיות שנכללות תחת קטגוריה זו. העבירות הן לרוב כאלו שאינן נמצאות תחת הקטגוריות החמורות ביותר.

לרוב יהיה מדובר בעבירות הכוללות סכסוך אזרחי, פגיעות רכוש, הסגת גבול, פגיעה בקניין רוחני וכדומה. כמובן שלא נכללות שבקטגוריה זו עבירות כמו רצח או אונס.

חוקים בירוקרטיים בעת הגשת קובלנה פלילית

להגשת קובלנה פלילית יש חוקים בירוקרטיים ברורים. האזרח מגיש את הקובלנה לבית המשפט ועל התביעה הכללית יש 15 יום שבהם עליה להודיע האם ההליך ימשך בייצוג עצמי של האזרח ועורך דינו או שמא ההליך יעבור לניהול של המדינה. כאשר הקובלנה עוברת לידי המדינה, מוגש כתב אישום כנגד האזרח.

מתי קובלנה פלילית לא תתקבל?

לרוב, קובלנה פלילית תתקבל משום שהמחוקק קבע הליך זה כדי שאזרחים יוכלו להביע עצמם ולקחת חלק בסדר היום הציבורי. עם זאת, במקרים בהם יש שימוש לרעה באפשרות להגיש קובלנה כנגד אזרח, יכול להיות שהמחוקק יקבע אחרת, יבקש טענות מצד האזרח המואשם ויקבל החלטה כי יש לעכב את הקובלנה.

אם נפגעתם מאזרח בעבירה קלה ואתם מעוניינים לנהל כנגדו קובלנה פלילית? אם הגישו כנגדכם קובלנה פלילית? תמיד כדאי לפנות לעורך דין פלילי. משרד עורכי דין שלומי הכהן הוא משרד בעל מוניטין רחב בתחום הפלילי ויש בידיו את כל הניסיון על מנת לעזור לכם ולייצג אתכם בצורה נאמנה ומקצועית. לא משנה באיזה צד של המתרס אתם נמצאים, תוכלו לפנות ולקבל מענה מקצועי ואיכותי.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם