משפטים חוזרים הם אינם דבר שכיח בישראל. מבין כל המקרים והעברות שבהם היו אנשים ישובים בכלא או שנמצאים בו כיום, יש רק 34 מקרים, כולל המשפט החוזר שמתנהל כיום כנגד רומן זדורוב. על חלק מהמקרים וודאי שמעתם בחדשות ועל חלקים אחרים לא. בחלק מהמקרים היה זיכוי מלא, בחלקם הסדר טיעון מסוים ואחרים שבהם הנאשם קיבל הרשעה נוספת.

מתי עושים משפט חוזר?

משפט חוזר נהוג לעשות כאשר יש הוכחות כי נגרם עוול והאדם שיושב בכלא הוא חף מפשע. לצערנו מקרים כאלו מתרחשים בעקבות חקירות שגרמו לנאשמים להבין כי אין להם ברירה אלא להודות במעשה שלא ביצעו.

משפט חוזר יתבצע כאשר לנאשם יש ראיות המראות שהוא חף מפשע והוא מעוניין לערער עליהן. רוב המקרים של משפט חוזר בישראל היו מקרי רצח, מעטים מקרים שיצאו חפים מפשע ולמשעה כיום מתנהל משפטו החוזר של רומן זדורוב שאף אחד כרגע לא יודע האם יזוכה מאשמה או לא בסופו של דבר.

עילות למשפט חוזר

אז מהן העילות שבהן ניתן לקיים משפטים חוזרים? יש כמה מקרים שקבע המחוקק כי יש לבצע משפט חוזר לאדם.

  1. כאשר בית המשפט רואה לנכון כי אחת הראיות שהוצגה במשפט הראשון הינה ראיית שקר שהייתה יכולה להביא לכך שהאדם היה מקבל את חפותו כבר במשפט הראשון.
  2. אדם אחר הורשע במעשה וכעת קיימת הבנה כי מי שיושב בכלא אינו האשם
  3. הוצגו לבית המשפט ראיות חדשות שיכולות לשנות את תוצאות בית המשפט
  4. התעורר חשד כי בהרשעה הראשונה היה עיוות של הדין

איך מגישים בקשה למשפט חוזר?

משנת 2004 ניתן להגיש בקשה למשפט חוזר לבית המשפט העליון שהם גם הגוף המשיב לפניה והקובע האם יתרחש משפט כזה או לא. לפני יבחן בית המשפט האם קיים סיכוי לזיכוי ובמידה וכן, יחלו בהליך בתאריך שנקבע.

למה עושים משפטים חוזרים?

משפטים חוזרים נועדו לתקן את המעוות. כלומר, אם נעשה עוול לאדם וקיים סיכוי כי הרשעתו אינה נכונה והוא חף מפשע, הרי שקיים מנגנון שיכול לעזור כדי להוכיח את חפותו. כמובן שהכל נבדק לפרטי פרטים על מנת לא להגיע למצב הפוך שבו האדם מבקש משפט חוזר והוא כן אשם.

מי מבצע את הבקשה למשפט חוזר?

בקשה למשפט חוזר הינה ערעור על ההחלטה ובקשה ייחודית המתבצעת כמובן על ידי עורך הדין הפלילי של הנאשם. עורך הדין הפלילי הוא גם זה שיושב על חומרי החקירה ומחפש חומרי ראיות שעשויות להביא לכך שהאדם יהיה זכאי למשפט חוזר. אם הואשמתם בפלילים ואתם יושבים בכלא ויודעים כי נעשה כאן עוול, זה הזמן לפנות אלינו, למשרד עורכי דין שלומי הכהן ולקבל את כל הסיוע המשפטי כדי לקבל משפט חוזר ולהוכיח את חפותכם.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם