כל מדינה מגדירה את גיל השתייה החוקי שלה שאומר למעשה מתי אדם רשאי לצרוך אלכוהול ולקנות משקאות אלכוהוליים. מדינות רבות מציבות הגבלות על צריכה ורכישה של אלכוהול קביעת גיל מינימום כאשר בישראל הנושא נמצא תחת חוק העונשין. מה אומרת ההגדרה של חוק העונשין בנושא הזה ואיך זה מתבטא כאשר עוברים על עבירה זו.

חוק העונשין בנושא גיל השתייה החוקי בישראל

בישראל, סעיף 193א לחוק העונשין אוסר למכור או להגיש משקה חריף לקטין במקום ציבורי מבלי שתהיה נוכחות אחראי באופן חוקי על הקטין.

חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של משקאות אלכוהוליים

בשנת 2012 נחקק חוק בשם "הגבלת שיווק של משקאות אלכוהוליים". זהו חוק ישראלי שמטרתו לצמצם את צריכת האלכוהול בקרב בני נוער ובקרב אזרחים באופן כללי. החוק אוסר פרסום של משקאות אלכוהוליים לשם צמצום צריכת אלכוהול. חלק מהעונשים הצפויים על העוברים על החוק, אם מדובר באדם יחיד, הוא עשוי לקבל קנס של 75 אלף שלוש מאות שקלים או מאסר שלא עולה על יותר משלוש שנים. אם מדובר בתאגיד או חברה, הקנס יהיה 226 אלף שקלים או עונש של מאסר למעלה משלוש שנים על הבעלים של החברה. חשוב לדעת שניתן להימנע מכך בעזרת עורך דין.

חוק איסור מכירת אלכוהול לקטינים

על פי סעיף 193א לחוק העונשין קיים איסור מוחלט על מכירה או אספקה של משקה אלכוהולי לקטין מתחת לגיל 18. אדם שייתפס שמכר אלכוהול לקטין, עשוי לשלם קנס כספי ואף לרצות עונש מאסר בפועל. כחלק מסעיף זה בחוק העונשין, קיים סעיף א שעוסק בנושא של שידול קטין לצריכת אלכוהול שזו נחשבת לעבירה פחות משמעותית שהעונש בגינה עשוי להגיע לשלושה חודשי מאסר בפועל או קנסות כספיים רכבים. הסעיף היותר חמור הוא מכירה של אלכוהול לקטינים ופה עשוי בית המשפט להטיל עונש מאסר גדול יותר. בכל מקרה בית המשפט רואה בכל ניסיון של שידול או מכירת אלכוהול לקטינים, עבירה חמורה מאוד.

אם מכרתי בשוגג אלכוהול לקטין וזומנתי לחקירה, איך מתמודדים?

אם זומנת לחקירה בגין מכירת אלכוהול לקטין או שידול קטין לשתיית אלכוהול, הרי שזומנתם לחקירה פלילית. חקירה פלילית אינה דבר נעים, במיוחד למי שאינו רגיל לעבור חקירות משטרתיות. כבר בזמן החקירה חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי שעוסק בתחום על מנת שתאמרו בחקירה דברים שלא עשויים להפליל אתכם שלא בצדק.         

זכרו, בית המשפט מתייחס למקרים אלו בחומרה רבה ואם קרה שביצעתם עבירה זו שלא בכוונה תחילה, הרי שיש לייצג אתכם בבית המשפט, להסביר זאת ולנסות למנוע ממכם קנסות גדולים או מאסר בפועל. אנו ממליצים, כבר בזמן חקירה, לפנות אלינו למשרד עורכי דין שלומי הכהן ולקבל את כל הסיוע הדרוש בתחום. סיוע במקרה זה יכול לעזור לכם להימנע מעונשים כבדים שיכולים להשפיע על חייכם בטווח הקרוב והרחוק.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם