העסקים בישראל מחויבים להוציא חשבוניות מס. החשבוניות הן תיעוד הנהלת החשבונות של העסק. החשבוניות מעידות גם על רמת ההשתכרות של אדם מסוים בעסק שלו ומאפשרת לדעת כמה מס יש לקחת ממנו. עסק שלא מבצע זאת כראוי, עשוי להיות מואשם בהוצאת חשבוניות פיקטיביות והעלמת מס. במאמר הבא נסביר בדיוק מה זה אומר ומה העונש על כך.

מהי חשבונית פיקטיבית?

חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שבה העסק מבצע סוג של מניפולציה שבאמצעותה הוא ישלם פחות מס הכנסה. חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שיצאה בגין שירות מסוים שניתן, אך לא בהתאם לעסקה האמיתית שהתרחשה. באמצעות החשבונית הפיקטיבית מגדיל בעל העסק את הוצאות העסק וכך משלם פחות מס.

במקרים מסוימים, מדובר בעסקאות שלא דווחו למערכת המס, העסק קיבל פחות מס בסיכום השנתי וכך לא שילם את המיסים שהיה אמור לשלם על פי חוק.

חשבונית פיקטיבית מנופחת

זוהי למעשה חשבונית אמיתית, רק שהסכום שבה גדל כביכול שלא בכוונה. נניח שחשבונית מס הייתה אמורה להיות על סכום של עשרת אלפי שקלים ובמקום זאת, נוסף לסכום אפס נוסף וכך הסכום גדל מאוד. על פניו זה נראה כמו טעות אנוש, אך אם מבצעים חקירה על אדם ומוצאים מספר רחב של חשבוניות כאלו ולא אחת שיצאה בתום לב, הרי שיש כאן עילה לעבירה.

למה המדינה נלחמת בכל הקשור לחשבוניות פיקטיביות?

העלמת מיסים באמצעות חשבוניות פיקטיביות היא פשע הפוגע במדינה כולה הן מבחינה כלכלית והן מבחינת ארגוני הפשיעה שעברות אלו רק עוזרות להם לגדול ולהתפתח לארגוני פשע גדולים יותר. המדינה נלחמת בתופעה באמצעות החמרת האכיפה ולכן היא מבצעת חקירות יזומות באופן סמוי וגלוי על מגוון עסקים מידי שנה.

מה העונש בגין חשבוניות פיקטיביות?

החוק קובע בגין העבירה של חשבוניות פיקטיביות מספר עונשים שניתן לקבל אותם במגביל. העונש הראשון הינו פסילת ספרים. כלומר פסילה של ספרי העסק העוזרים לעסק להוריד מיסים. במקרה זה העסק יכנס לחובות גדולים הנובעים מתשלומי מס גבוהים. כל עסקה שדווחה לא נכון תלווה בריביות והצמדות וקנסות רבים. בבית המשפט יוכל לקבוע גם מאסר בפועל לתקופות מאוד ארוכות והגשת כתב אישום כנגד כל מי היה חלק מהעבירה, לרבות רואה החשבון.

מתי לפנות לעורך דין?

למעשה חשוב לפנות לעורך דין פלילי בעת חקירה של רשות המיסים על העסק שלכם. לעיתים מקרה אחד שנעשה בתום לב עשוי לקבוע עתיד של אדם ועתיד העסק שלו. חשוב מאוד להתנהל בצורה נכונה, לפנות לעורך דין מקצועי ולקבל את הסיוע המלא שלו מול רשויות המס ומול בית המשפט. כמו שאמרנו, העונשים הם לא פשוטים והמדינה נלחמת בכך בצורה יסודית. אם הסתבכתם, זה הזמן ליצור קשר עם משרד עורכי דין שלומי הכהן ולבקש את הסיוע מול הגורמים הרלוונטיים.

 

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם