לא כולם  מכירים את המושג חילוט רכוש. במאמר נסביר על המושג עצמו ועל מערכת החוק והמשפט ביחס אליו.

מהו חילוט?

פירוש המילה חילוט היא למעשה, החרמה. במקרה המשפטי מדובר בהחרמה של המדינה או גוף הפועל מטעם המדינה. החילוט בדרך כלל מתבצע על רכוש מסוים שבו ביצעו פשע. זה יכול להיות רכב גנוב, דירה שביצעו בה פשעים וכדומה. בכל מדינה הנושא של חילוט הוא שונה. יש מדינות שהתייחסו לזה כעיקול ויש מדינות כמו ישראל שמתייחסות להגדרה המסוימת של חילוט בפני עצמה ויש לה גם מקרים מאוד ספציפיים שבהם מותר לבצע חילוט.

מתי ניתן לבצע חילוט על רכוש בישראל?

בישראל הנושא של חילוט רכוש קבוע בחוק על מספר מקרים ברורים:

1.      במקרה של מעצר וחיפוש

2.      בתוך פקודת הסמים המסוכנים

3.      בחוק איסור הלבנת הון

4.      בחוק חילוט רווחים מפרסומים שהינם עבירה

למה מבצעים את פעולת החילוט?

את פעולת החילוט מבצעים על מנת לעצור את השימוש של העבריין ברכוש שמשמש אותו לצורך עבירה וגם על מנת להפיק ממנו כסף שישמש ככיסוי לנזקים שנגרמו כתוצאה מהעבירה. אם נניח מדובר בנכס שבו ביצעו עבירה, המדינה רשאי לבצע חילוט ולהשתמש בעלות הנכס. בדרך כלל הרכוש יוקפא באופן זמני ולאחר המשפט יכול לקבוע השופט על חילוט מלא.

מי נותן צו לחילוט?

במדינת ישראל הסמכות להוצאת צו חילוט ניתנת לבתי המשפט. את החילוט הן מבצעות על פי הוראות ברורות הכתובות בחוק העונשין בפקודות השונות. המדינה משתמשת בחילוט ככלי לאכיפה ובעיקר כאשר מדובר בפשיעה מאורגנת, ששם הרכוש הוא גדול מאוד וזה פוגע בהם כלכלית וגם ביכולת לבצע פשעים נוספים.

מתי יבצעו חילוט רכוש הקשור בעבירות סמים?

בעבירות סמים ניתן לבצע חילוט לכל דבר אשר היה קשור בעבירה עצמה. ניתן לבצע חילוט לאביזרים שעזרו בביצוע העבירה כמו: טלפון, כלי רכב, נכס או מיקום שבהם גידלו סמים, יצרו אותם או מכרו אותם. כלי תחבורה למיניהם גם יכנסו לקטגוריה הזו. אפשר לחלק את הרכוש שנועד לחילוט לשתי קטגוריות: חילוט חובה וחילוט שאינו חובה. בחילוט חובה יחרימו את כל מה שהיה חלק מהעבירה ובחילוט שהינו רשות, בית המשפט לא חייב לקחת את הרכוש כי לא היה בסיס לעבירה עצמה.

מתי נזדקק לעורך דין פלילי?

במהלך משפט פלילי שהיה בו חילוט זמני, יהיה רגע שבו ידונו בדבר החילוט המלא של הרכוש לצמיתות. עורך דין מנוסה יוכל לעזור בעניין זה ולהגיע להסדר שבו הרכוש חוזר אל האדם שביצע את העבירה. אם הואשמתם בעבירה כלשהי שבה בוצע חילוט, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרד עורכי דין שלומי הכהן. יש לנו את כל הניסיון בתחום ואנו נוכל לעזור לכם להגיע להסדרים טובים יותר.

 

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם