שימוש בסמים הוא אסור על פי חוק ולא משנה אם מדובר בצריכה עצמית או כל שימוש אחר. פעמים רבות הנושא של החזקת סמים לשימוש עצמי מתרחשת אצל אנשים נורמטיביים שלא ביצעו פשעים מעולם. הכוונה שלהם בהחזקת הסם לא הייתה פלילית, הם פשוט רצו להתנסות בו או שנהנו ממנו, אך לעצמם. על אף שלא החזיקו את הסם כדי לבצע עבירה, לסחור בסם או לשדל אחרים לצרוך אותו, עדיין הם ייחשבו כאשמים. במאמר הבא נסביר למה זה כך? ומה העונש?

מה קובע החוק בנושא של החזקת סמים לשימוש עצמי?

על פי החוק, אם אדם השתמש בצריכה עצמית בסם מסוכן הנכלל תחת פקודת הסמים המסוכנים ובכמות מקסימלית המוגדרת בחוק כצריכה עצמית, הוא יואשם בעבירה זו. במידה ועבר את הכמות המקסימלית, ייחשב כאדם שביצע סחר בסמים. אם ניקח לדוגמא את הסם מריחואנה שהינו סם מאוד נפוץ. בחוק המריחואנה מוגדרת תחת פקודת הסמים המסוכנים ומי שצורך מתחת ל-15 גרם ממנה נחשב כמחזיק בסם לשימוש עצמי. במידה ואדם עבר את הכמות הזו שמוגדרת בחוק, הוא עשוי לקבל האשמה על סחר שהעונש הצפוי בה הוא עד 20 שנות מאסר.

מהו העונש על החזקת סמים לשימוש עצמי?

החוק קובע כי אדם שהורשע בהחזקת סם לשימוש עצמי, עשוי לקבל עונש של עד 3 שנות מאסר. כמו שאתם מבינים, מדובר על הבדל משמעותי בין העונש על סחר בסמים. במקרה זה חשוב מאוד לדעת כי יש פעמים שאדם מחזיק כמות המותאמת להחזקת סמים לשימוש עצמי, אך נסיבות המקרה מראות אחרת. במצב כזו הוא עשוי להישפט על סחר. פה למעשה נכנס התפקיד של עורך הדין הפלילי.

איך עורך דין פלילי יכול לעזור לאדם שמואשם בהחזקת סמים או חלילה יותר מכך?

עורכי דין פליליים יודעים לקרוא היטב את חומר הראיות. כמו כן, הם יודעים על אילו קלפים חיוביים לשחק כדי לעזור לאדם לקבל את העונש המינימלי ביותר. הם יכולים לציין את תמימותו של אותו אדם, לדבר על כך שאין לו עבירות אחרות, שזו הייתה התנסות חד פעמית שלא תחזור על עצמה. המטרה של עורך הדין להפחית עד כמה שניתן מהעונש.

במידה ומדובר בסחר, כאן הסיפור כבר קצת שונה. במקרה זה יצטרך עורך הדין לעשות הכל כדי להוכיח שלא היה כאן סחר. זה לא תמיד פשוט, אך עם עורך דין פלילי מקצוען, זה בהחלט אפשרי.

אנו במשרד עורכי דין שלומי הכהן מכירים את התחום על בוריו. כבר טיפלנו במקרים רבים מהסוג הזה וסייענו לאנשים נורמטיביים רבים שלא רצו להתעסק כלל עם החוק, אך קרה המקרה והואשמו. אם גם אתם נמצאים בסיפור כזה, צרו עמנו קשר ונשמח לסייע לכם מול בית המשפט.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם