האזנת סתר היא דבר אסור, אלא אם מבצעים אותה בהתאם לחוק. החוק הישראלי שנקבע בשנת 1979, מסדיר את המקרים שבהם ניתן לבצע האזנת סתר ומי יכול לעשות זאת. במאמר הבא נדבר על האזנות סתר בישראל.

למה קבעו חוק להאזנות סתר?

האזנת סתר היא למעשה פעולה שפוגעת בחוק היסוד – כבוד האדם וחירותו ולכן יש עליה הסתייגויות ואף קבעו חוק שיסדיר מתי זה כן אפשרי, מותר ואפילו הכרחי כדי למנוע פשע מסוים לדוגמא.

מתי מתיר החוק לבצע האזנות סתר?

אפשר לחלק את הנושא של האזנות סתר להאזנות מותרות ללא היתר והאזנות שבהן יש צורך בהיתר. האזנות מותרות הינן האזנות למכשירי רדיו, שידורים המשודרים לציבור, האזנות בתום לב לשיחה אקראית, האזנות של הצבא לשיחות בינלאומיות. האזנות למטרת ביטחון המדינה לא מצריכות היתרים מיוחדים מדרגים עליונים והן מורשות לביצוע על ידי השב"כ, אגף המודיעין וצה"ל.

הקלטות של שיחות טלפון הן גם חוקיות וזאת בהתחשב בעובדה כי אתם מקבלים הסכמה מהצד השני כאשר מדובר בקבוצה. אם מדובר בהקלטת שיחה אישית, ניתן לעשות זאת ללא בקשה מהצד השני, אך דבר זה מסויג בעובדה כי אתם לא מבצעים עם ההקלטה שימוש לרעה או פשע.

האזנות סתר חוקיות המצריכות היתר

עוד גוף שמשתמש בהאזנות סתר זו המשטרה שמבצעת פעולה זו על מנת לגלות עבירות. היתר להאזנה מתקבל על ידי שופט בבית המשפט המחוזי או על ידי המפקח הכללי של משטרת ישראל ל-48 שעות בלבד.

מה קורה בהאזנת סתר שאינה חוקית?

החוק קובע כי אדם שביצע האזנת סתר שאינה לפי החוק, צפוי לקבל עונש מאסר של עד 5 שנים. עונש זה תקף לאנשים פרטיים וגם לאנשי חוק שלא פעלו על פי החוק. מעבר לכך, יש אנשים החוק קובע כי אסור להאזין לשיחות שלהם, כמו: עורכי דין, רופאים, פסיכולוגיים וכמרים. דבר זה יותר רק במקרים מאוד חריגים.

בזמן האחרון מתפרסמות המון שמועות על האזנות סתר, הן בכל הקשור לגופים ציבוריים כמו משטרה אשר חשפה מספר פרשיות חשובות והן בכל הקשור לאימהות מודאגות מהתעללות בגנים. זה מובן למה אמא מסוימת תרצה להאזין למה שקורה בתוך הגן ובמיוחד לאור המקרים שהתרחשו לאחרונה, אך חשוב לדעת שזה אסור ולא חוקי ויש לקחת בחשבון שעלולים להאשים אתכם בעבירה זו.

במי נעזרים במקרה של האזנות?

בין אם אתם אנשים פרטיים או אנשים כחלק מגוף ציבורי ובוצעו עליכם האזנות סתר או שביצעתם, כדאי לכם להסתייע בעורך דין מנוסה ומקצועי שמכיר היטב את התחום. יש כאן תחום שיש בו המון סעיפים ויש לרדת לפרטים על מנת לעזור במקרה זה. כמו כן, מדובר בעונש של זמן יחסית ארוך. פנו אלינו למשרד עורכי דין שלומי הכהן ונשמח לסייע.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם