לפני שנבין מהי גרימת מוות ברשלנות, עלינו תחילה להבין איך החוק מגדיר את הנושא של רשלנות. במאמר הבא נגדיר מהי רשלנות על פי חוק? מהן עבירות המתה ובניהן עבירת גרימת מוות ברשלנות? מה העונש הצפוי במקרה זה? ואיך עורך דין פלילי יכול לעזור לכם.

מהי רשלנות על פי החוק?

רשלנות היא למעשה התנהגות שבה אדם גרם לנזק מבלי שהיה מודע למעשיו או לנסיבות שיגרמו לתוצאות של רשלנות. אם האדם לא היה מודע למעשים, הרי יוגדר המצב כרשלנות. אם היה סיכוי סביר שהיה מודע לנזק שעשוי להתרחש, הרי שכאן תהיה אחריות פלילית והחוק יתייחס לכך בחומרה.

איך יכול לקבוע שופט האם האדם היה מודע או לא מודע למעשיו? כאן נכנס "מבחן האדם הסביר". השופט יתייחס להיבט של אם אדם פשוט מן היישוב היה נתקל במצב כזה, האם היה מודע למעשים אלו או לא. למבחן האדם הסביר תהיה משמעות רבה על תוצאות המשפט.

רשלנות בעבירות המתה

גרימת מוות ברשלנות היא עבירת המתה שעונשה עד 3 שנות מאסר. בעבירה זו, השופט סבור כי המוות נגרם מבלי שהאדם היה מודע למעשיו. בשנת 2019 עשו תיקון לחוק זה וקבעו מדרג המתה נוסף הנקרא עבירת המתה בקלות דעת שבה העונש כבר יהיה חמור יותר ויגיע ל – 12 שנות מאסר.

באילו מקרים נראה גרימת מוות ברשלנות?

פעמים רבות גרימת מוות ברשלנות מיוחסת לעבירות המתרחשות בכביש. לרוב מדובר בנהג נורמטיבי שברגע אחד של היסח דעת נטל חיי אדם. הוא לא התכוון לכך, לרוב הוא חש אשמה גדולה לכל החיים, שזהו כבר עונש גדול מאוד לחיות באשמה כל הזמן ובית המשפט בהחלט לוקח זאת בחשבון. במקרים אלו, לרוב, העונש יהיה עד חצי שנת מאסר שזה העונש המינימאלי. במצבים מסוימים העונש יכול להגיע עד שלוש שנים.

מדרג עבירות המתה של בתי המשפט לתעבורה

קשה לקבוע מתי גרימת מוות ברשלנות בעת תאונה נעשה באופן חמור. על מנת שלבית המשפט יהיה פשוט יתר לקבוע, הם יצרו מדרג עבירות העוזר לקבוע את רמת הרשלנות. כאשר רמת הרשלנות הינה נמוכה, יוכל האדם לקבל עונש של חצי שנת מאסר. ככל שרמת הרשלנות גבוהה יותר, עשוי האדם לקבל עונש חמור יותר.

למי פונים במצב כזה?

כדי להתמודד עם מצב זה, עליכם לפנות לעורך דין פלילי העוסק במקרי גרימת מוות ברשלנות. על עורך הדין יהיה לבחון היטב את חומר הראיות ולגבש עובדות המראות על רשלנות ברמה נמוכה. אמנם הסיכוי לזיכוי הוא נמוך, אך קביעת העונש היא משמעותית.

אם קרה לכם מצב של גרימת מוות ברשלנות, חשוב מאוד שתפנו לעורך דין פלילי מנוסה יסייע לכם מול בית המשפט. אנו במשרד שלומי הכהן בעלי ניסיון נרחב בתחום ונשמח לסייע.

 

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם