גניבה ממעביד הינו תחום מאוד פרוץ. מה נחשב לגניבה? האם שימוש בדף מהמדפסת ללא רשות מהמעסיק זו גניבה? האם לקיחת עט מהמשרד ללא רשות זו גניבה? לשון החוק מגדירה באופן ברור מה אומרת גניבה ממעביד, כאשר המקרים שתיארנו נחשבים כגניבה, אך כמובן שמדובר על מקרים חמורים בהרבה שבהם בדרך כלל יפנה המעביד למשטרה ומשם לבית המשפט. במאמר הבא נדבר על לשון החוק, על מקרים נפוצים של גניבות ממעסיק ומה עושים במקרים של גניבה? למי פונים?

מה אומרת לשון החוק בהקשר של גניבה ממעביד?

לשון החוק מגדירה גניבה ככל אדם אשר לוקח דבר מה ללא הסכמת האדם שמחזיק בדבר בבעלות. גם אם מדובר בלקיחת דבר שהתכוון לקחת כפיקדון, ייחשב הדבר כגניבה לכל דבר ועניין. חשוב לציין שחוק העונשין מגדיר את הגניבה כדבר הניתן לגניבה. כלומר, דבר שניתן לנתק ממקוום מסוים ולקחת למקום אחר.

לשון החוק גם מגדיר כי גנבה מוגדרת כהוצאת דבר מחזקת צד ג' ללא הסכמה, גניבת רכוש, מוצרים, זכויות או נכסים. רוב עבירות הגניבה האלו מוגדרות כעוון. יש מצבים שבהם הגניבה מוגדרת כעבירת פשע, בעיקר כאשר מדובר בגניבה בנסיבות מחמירות.

גניבה בנסיבות מחמירות היא גניבה הכוללת חבלה בדבר אשר משפיע על עוד אנשים כמו: גניבה מתוך קווי תשתיות או חיבור אליהן, גניבה של תוצרת חקלאית שהייתה אמורה לעבור לקנייה ודברים שיש להם ערך היסטורי או תרבותי.

מהם העונשים הקבועים בחוק במקרים של גניבה?

כאשר מדובר בגניבה ממעביד, יסתכל בית המשפט על עלות הגניבה. אם מדובר על גניבה שהסך הכלל שלה מגיע ל-1000 שקלים ולמעלה מכך, דין העונש הוא מאסר עד שבע שנים. הענישה הגבוהה היא בעצם הרתעה של הציבור מלבצע פעילויות גניבה כאלו שבגינן העונש הוא חמור. בית המשפט שם לנגד עיניו את הנושא של האמון שנתן המעסיק בעובד ושהעובד ניצל את היחסים בין השניים לצורך הגניבה. בית המשפט מתייחס למקרים אלו בחומרה ולרוב לא נענה לערעורים בגינם. למשפט הראשון קיימת משמעות עצומה על האדם המואשם ולכן קיימת חשיבות גדולה להיוועצות עם עורך דין.

מה עושים אם הואשמתם בגניבה ממעביד?

אם הואשמתם בגניבה ממעביד. אתם חייבים לפנות לעורך דין פלילי במקרה זה. כמו שאמרנו, העונש כבד מאוד לצורך הרתעה ובית המשפט בדרך כלל לא חומל במקרים כאלו ולא מקבל ערעורים. אתם חייבים לפנות לעורך דין פלילי מקצועי בעל ניסיון בתחום הגניבות. עורך דין פלילי מקצועי יקרא את חומר הראיות ויגבש דרך התמודדות שתסייע לכם בעונש מופחת ככל האפשר. אנו במשרד עורכי דין שלומי הכהן, עוסקים בתחום של גניבות ממעסיק כל הזמן ואנו בעלי ניסיון נרחב. אם הואשמתם בגניבה ממעסיק, פנו אלינו עוד היום ונשמח לסייע לכם בנושא.

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם