סעיף 345 בחוק העונשין הוא הסעיף המדבר על אינוס. זהו אחד הסעיפים היותר מסובכים ועם מגוון רחב של סעיפים ותיקונים. משובר בחוק שעבר המון במשך השנים, כאשר הסעיפים מתייחסים לקורבן בנסיבות האלו ובאים לטובתו. השינויים בחוק הגיעו מתוך המודעות שיש כיום לקורבן ומתוך ההבנה כי מדובר באירועים מאוד בעייתיים שכן מדובר במילה של התוקף מול מילה של הנתקף. לבית המשפט קשה לשים את האצבע על דובר האמת וקיים קושי אמיתי בדבר עבירות אלו.

איך מוגדר אונס?

החוק מגדיר אונס כעבירה פלילית שבה אדם פלוני מחדיר איבר מאברי הגוף שלו או חפץ לאיבר המין של האישה. מבלי שתהיה פעולה המתוארת בהגדרה זו, הדבר לא ייחשב לאונס. אינוס בהגדרה זו מתייחס למעשה רק כלפי המין הנשי, כאשר החוק קובע כי ההגדרה כלפי המין הגברי נקרת "מעשה סדום".

נושא ההסכמה בעבירות אינוס

נושא ההסכמה הוא נושא חשוב ומאוד מהותי בכל הקשור לעבירת אינוס. בעבר, חוסר הסכמה חייב את האישה לומר את המילה "לא" באופן מפורש. כיום החוק שם דגש כי גם שתיקה או חוסר התנגדות הם חוסר הסכמה למעשה. יש כאן עניין שנלקח בחשבון כמו פחד או חשש לומר לא. למרות שבבתי המשפט כבר מכירים בעניין זה, עדיין נושא ההסכמה הוא תחום אפור ולא פשוט להתמודדות עבור הצד הנאנס וגם עבור בית המשפט. השאלות במשפט אינוס מצד בית המשפט הן קשות מאוד וגורמות לצד הנאנס עוגמת נפש אמיתית.

גיל האישה בעבירות אינוס

גם לגיל האישה מתייחסים בחוק. אם מדובר בנערה בת 14 או שטרם מלאו לה 14, החוק מתייחס אליה כילדה שלא מבינה את המשמעות של הסכמה לקיום יחסים ולכן בעילה בגיל זה תיחשב כאינוס לכל דבר ועניין. לאחר מכן החוק מתייחס לגיל 14 – 16 ומה קורה כאשר מדובר בקטינה מעל גיל 16. כאשר מדובר ביחסי מרות או ניצול, בית המשפט יקבע כי מדובר באונס והמשמעות תהיה מאסר.

כמה שנות מאסר בפועל עשויות להיות בגין אונס?

העונש המרבי הוא 16 שנות מאסר. בנסיבות מחמירות ניתן להגיע גם ל-20 שנות מאסר. כמובן שהיו מקרים בהם העונש היה מופחת מהעונשים המרביים. חשוב להבין, התמודדות עם עבירת אינוס בבית המשפט היא לא פשוטה ומצריכה ליווי של עורכי דין פליליים מהשורה הראשונה. לא משנה אם מדובר בנאנסת או בתוקף, שני הצדדים זקוקים לייצוג חזק. אנו במשרד עורכי דין שלומי הכהן עוסקים בכל הקשור למשפט הפלילי והפרט בעבירות אינוס ואנו נוכל לעזור לכם בין אם אתם הצד הנאנס או הצד התוקף. יש בידינו את כל הכלים המשפטיים לייצג אתכם נאמנה ולעזור לכם להתמודד עם נושא זה בבית המשפט. פנו אלינו עוד היום ונשמח לסייע.

 

 

משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מתמחים במשפט הפלילי על כל רבדיו. משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' שמים דגש על המקצועיות תוך הצבת האינטרסים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרדנו מתמחה באינוס תוך התעקשות על כל תיק ותיק. באינוס יש צורך להבין את צרכי הלקוח, מקור העניין שצריך לטפל בו ולפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותנו.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצגים בתיקים פליליים מורכבים וכאלה הדורשים זמן ופתרון יצירתי עד לשביעות רצון מלאה מצד הלקוחות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מאמינים בלחימה עיקשת על כל תיק ותיק תוך שמירה על ערכי כבוד והשמת צרכי הלקוחות בראש סדר העדיפויות.
משרד עורכי דין שלומי הכהן ושות' מייצג כמעט בכל סוגי העבירות תוך ייצוג בכל בתי המשפט השונים.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות.
עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם