בחירת עורך דין פלילי
כבר בשלבים ההתחלתיים, מומלץ לכל אדם המוזמן לחקירה או מוצא עצמו נחקר בנוגע לביצוע עבירה פלילית, להשתמש בזכותו הבסיסית בחוק ולהיוועץ בעורך דין פלילי המתמחה בתחום הספציפי שקשור לעבירה הפלילית, זניחה ככל שתהייה, על מנת להמנע מבעיות אפשריות ומחיר יקר ביותר.
מומלץ להקפיד ולהיצמד לקריטריונים חשובים בבחירה נכונה של עורך דין פלילי. חלק מאותם קריטריונים יהיו השכלה, מוניטין, המלצות, ותק במקצוע, עורך דין המתמחה כאמור בתחום הספציפי בו מדובר בחקירה או התיק, עורך דין איתו נוצרת תקשורת טובה והינו נכון לעזור, אמינות וכמובן זמינות. מן הראוי שעורך הדין הפלילי לא יתפקד תחת עומס גדול מדי של תיקים ו/או לקוחות אותם מייצג ומשרדו יהיה ממוקם בקרבה גאוגרפית למקום החקירה, בית המשפט או אזור מרכז חייו של הנחקר/נאשם כי אולי יצטרך להגיב במהירות תוך התפתחות מהלך ההליך הפלילי. כך למשל, ניתן ומומלץ לחפש עורך דין פלילי בחיפה אם ההליך קורה באזור צפון הארץ, עורך דין פלילי מאזור אשדוד, אשקלון או באר שבע באם החקירה, המעצר או שלל ההתרחשויות בהליך הפלילי מתבצעות באזור הדרום וכן הלאה.
ניהול ההליך  
הנאשם בפלילים חייב להתכונן בצורה מירבית לשלב ההוכחות על ידי הסנגור אם החקירה הובילה לפתיחת תיק והגשת אישום בבית המשפט והשפעתו של עורך הדין הפלילי במקרה הזה היא כמובן מכרעת ותשפיע על ההליך והתוצאה בצורה שאין לגביה כל ויכוח או צל של ספק.
ניתן לדייק ולאמר כי הליך פלילי יתנהל במקרה של אדם שעבר עבירה פלילית. זהו הליך משפטי המתבצע כנגד אדם שביצע עבירה שדינה עונש לפי לשון החוק הפלילי. אלו הם המניפה הרחבה של הפעולות המשפטיות הננקטות מרגע הגשת התלונה נגד המבצע לכאורה של העבירה הפלילית ועד סיום ההליך המשפטי בהתאם לחוק הפלילי במדינה. ההליך יכול להסתיים בצורה די מהירה וכבר לאחר הגשת התלונה מחוסר עניין לציבור למשל, על פי החלטת החוקרים מחוסר עילה להעמדת הנחקר לדין או בעקבות החלטת הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום.
שלבי הליך פלילי  
ההליך הפלילי כולל בתוכו שלבים רבים והם: הגשת תלונה נגד מבצע העבירה הפלילית, חקירת החשוד במשטרה, העברת תיק החקירה לתביעה או הפרקליטות, הגשת כתב אישום, משפט, הכרעת דין, טיעונים לעונש, גזר דין, ערעור וריצוי העונש.
חשוב מאוד לפנות להיוועצות בעורך דין ויצוג כבר בתחילת הדרך וכמה שיותר מהר. עורך הדין הפלילי ילווה את החשוד בעבירה לאורך כל ההליך ויכול להוביל במקרים רבים לסיום ההליך כבר בשלבים הראשונים. עורך דין פלילי עשוי לסייע אף בהקלת העונש הצפוי בסיומו של ההליך הפלילי ובמקרה של הרשעה בעבירה הפלילית המיוחסת לנאשם. במקרים בהם לא מדובר בעבירות פליליות חמורות בצורה קיצונית, יכול עורך דין פלילי להצליח ולהוריד את רף הענישה בצורה משמעותית ביותר כאשר המשמעות תהייה לחסוך ריצוי שנים בבית הסוהר.
במסגרת הזכות להליך הוגן, צריכה להישמר הקפדה על זכויות הנחקרים, החשודים והנאשמים כאחד. החוק הפלילי מגן על הציבור מפני פגיעה, וזה זכאי להגנה על חירותו. נקבע כי בני האדם נחשבים לחפים מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתם מעל לספק סביר בבית המשפט על ידי נציגי המדינה.
בכל ההליכים החשובים והמכריעים הללו, עורך דין פלילי הנבחר בצורה נכונה יסייע לשמור על זכויות יסוד אלו כשלנגד עיניו המטרה העליונה, לשמור על חרותכם וצמצום כל נזק תוך שימוש באפשרויות הניתנות בחוק.

אודות הכותב

photo-shlomi-new-768x924

עו״ד שלומי הכהן

עורך דין שלומי הכהן הנו בוגר תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים אותו סיים בהצטיינות. עורך דין שלומי הכהן החל את דרכו במגזר הציבורי שם צבר ניסיון עשיר ורב בניהול תיקים וליטיגציה בבתי המשפט.

זקוקים לייעוץ מעו״ד?

חייגו עכשיו

למספר 050-8092318
או השאר פרטים ונחזור בהקדם

הצטרפו אלינו